Ideą projektu było stworzenie niewielkiego domu w duchu idei "slow life", jaka przyświecała inwestorem przy powstawaniu projektu. Założeniem było ograniczenie wszystkich cech domu wyłącznie do ich niezbędnych wartości. Dotyczyło to wielkości budynku, powierzchni użytkowej, materiałów, kosztów realizacji i wyposażenia.
Natomiast idée fixe było stworzenie ekologicznego i pasywnego budynku oraz otworzenie się na relację z otoczeniem i swobodę użytkowania.
Czarna elewacja budynku nawiązuje do klasycznych drewnianych stodół, charakterystycznych dla polskiego krajobrazu. W dawnych czasach drewniane elementy tych konstrukcji pokrywano smołą drzewną pozyskiwaną z drzew iglastych. Ta naturalna metoda impregnacji chroni drewno przed wilgocią, owadami i grzybami.
Budynek wyposażony jest w przydomową oczyszczalnię ścieków, która wykorzystuje technologię z biologicznym reaktorem i pochłaniaczem roślinnym. Dzięki temu rozwiązaniu woda jest powtórnie wykorzystywana, co nie tylko ogranicza zużycie wody pitnej, ale również wspomaga zachowanie dobrostanu i ochronę wód.
Dopełnieniem projektu jest naturalistyczny ogród. Zamiast sztucznie kształtować teren, zdecydowano się na pozostawienie działki w stanie nienaruszonym, zachowując tym samym naturalną bioróżnorodność. To nie tylko estetyczny wybór, ale również korzyść dla lokalnego ekosystemu, zapewniając schronienie dla licznych gatunków roślin i zwierząt.
Projekt zlokalizowany jest w niewielkiej wsi Grabice w gminie Murów znajdującej się niedaleko Opola.
Od strony południowej działka graniczy z lasem, który otacza całą wieś.
Budynek na działce położony jest na osi północ-południe w część północno-wschodniej działki w celu zachowania niezabudowanego terenu południowej i zachodniej części działki. Budynek zachowuje pewną odległość od północnej granicy działki, wzdłuż której znajduje się droga dojazdowa, w celu stworzenia bariery akustycznej oraz zwiększenia podczucia prywatności bez odgradzania się od działek sąsiednich.
Koncepcja budynku opiera się na stworzeniu "jednoizbowego" wnętrza, tzn. stworzeniu jednego pomieszczenia obejmującego wszystkie funkcje użytkowe, takie jak kuchnię, salon, sypialnię czy jadalnię, poprzez zlikwidowanie wewnętrznych ścian działowych oddzielających poszczególne pomieszczenia od siebie. Celem takiego działania było dążenie do ograniczenia powierzchni użytkowej budynku. Dzięki likwidacji ścian działowych została pomniejszona powierzchnia zabudowy wynikająca z powierzchni ścian, powierzchni niezbędnej na komunikację wzdłuż ścian oraz powierzchni niewykorzystywanej efektywnie z powodów ergonomii mebli i ich ustawności.
We wnętrzu została wydzielona łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze i pomieszczenie przeznaczone do pracy, jako studio graficzne. Pomieszczenia te zostały wydzielone ze względu na odrębną temperaturę, hałas czy substancje chemiczne, jakie mogą być wykorzystywane przy tworzeniu grafik.
Budynek nie posiada garażu ze względu na dążenie do ograniczania powierzchni zabudowy oraz redukcji kosztu budowy.
powierzchnia terenu inwestycji: 2541 m2
powierzchnia zabudowy: 96 m2
powierzchnia użytkowa: 65 m2
powierzchnia całkowita: 77 m2
ilość kondygnacji: 1
wysokość budynku: 5,5 m
wymiary budynku: 5,5 x 17 m
inwestor: prywatny
lokalizacja: Grabice
projekt: 2018
realizacja: 2019
projekt architektury: Bartłomiej Piotrowski, Agata Marzec
zdjęcia: Marek Szymczak