inwestor: Estrada Rzeszowska
lokalizacja: Rzeszów
projekt: 2022
realizacja: 2022
projekt i realizacja: Bartłomiej Piotrowski, Miłosz Dąbrowski
Celem projektu było zaprojektowanie oraz wykonanie strefy relaksu i wypoczynku dla uczestników wydarzeń festiwalu Europejski Stadion Kultury zorganizowanego w 2022 roku. Założeniem projektu było wykonanie ekologicznej instalacji z wykorzystaniem idei re-use, zgodnie z tematem przewodnim wydarzenia. Instalacja miała na celu zaoferowanie uczestnikom koncertu miejsca wypoczynku, osobom przebywającym z dziećmi przestrzeni do zabawy, organizacjom NGO prezentującym się podczas wydarzenia przestrzeni do ekspozycji oraz miejsca do prezentacji prac artystów z Ukrainy.
Głównym przeznaczeniem Strefy Chilloutu było stworzenie miejsca relaksu i odpoczynku dla osób uczestniczących w koncertach i w wydarzeniu Silent Disco. Drugim równoważnym elementem było zapewnienie przestrzeni rekreacji i wypoczynku oraz miejsca zabaw dla rodzin z dziećmi w ciągu dnia. Kolejną funkcją było stworzenie plenerowej galerii dla prac autorstwa ukraińskich artystów. Dodatkowy element stanowiło przeznaczenie instalacji dla prezentacji i ekspozycji organizacji pozarządowych funkcjonujących w Rzeszowie. Strefa Chillout stanowiła uzupełnienie programu dla uczestników wydarzenia w Klubie Festiwalowym zlokalizowanego w fosie.
Strefa Chilloutu znajdowała się w fosie Zamku Lubomirskich w Rzeszowie przy alei Lubomirskich.
Instalacja została zaprojektowana jako linearny układ ustawiony wzdłuż skarpy przy alei Lubomirskich. Linearny układ wynika z dostępnej przestrzeni w fosie zamkowej i potrzeby wydzielenia miejsca przy scenie dla uczestników koncertu. Instalacja tworzy drugą ścianę, analogiczną do muru zamkowego, porządkuje przestrzeń i wytycza plac dla uczestników koncertu. Instalacja podzielona jest na dwa elementy, które stanowią odpowiedź i dopasowanie do lokalizacji namiotu Klubu Festiwalowego i namiotów piwnych. Podział zaprojektowany jest uwzględnieniem istniejących drzew. Jedno z nich posłużyło jako punkt koncentrujący miejsce zabaw dla dzieci.
Strefa Chilloutu to instalacja zbudowana z rusztowania budowlanego typu Leyher i banerów reklamowych, pochodzących z odzysku. Rusztowanie ustawione zostało w układzie linearnym, pozwoliło to na czytelny podział instalacji na moduły. Każdy z modułów posiada wyznaczoną funkcję i przeznaczenie. Moduły ustawione blisko sceny dostosowane są i przeznaczone dla prezentacji NGO w ciągu dnia, a wieczorem, jako siedziska dla uczestników koncertu. Moduły centralne mają przeznaczenie dostosowane do relaksu i wypoczynku oraz dla uczestników imprezy Silent Disco. Moduły ustawione w sąsiedztwie namiotów piwnych przeznaczone są do zorganizowania panelu dyskusyjnego w ciągu dnia, a wieczorem stanowią siedzisko dla strefy gastronomicznej. Moduły przeznaczone na ekspozycję zostały rozłożone luźno pomiędzy modułami tworzącymi poszczególne strefy w celu wizualnego ujednolicenia kompozycji.
W Strefie Chilloutu zostały zaprojektowane moduły z podestami dla NGO, moduły chilloutu z hamakami, huśtawką, moduły strefy empirycznej dla dzieci, moduł z piaskownicą i moduły ekspozycyjne do prezentacji prac autorstwa artystów z Ukrainy.
Strefa Chillout to instalacja zbudowana z rusztowania budowlanego. Rusztowanie zostało rozłożone na kilka dni przed wydarzeniem i rozebrane następnego dnia po wydarzeniu. Rusztowanie zostało wypożyczone jedynie na czas wydarzenia, a firma udostępniająca rusztowanie z pewnością wykorzysta je jeszcze wielokrotnie. Rusztowanie jest konstrukcją samonośną, po demontażu na terenie fosy nie pozostał żaden ślad po instalacji.
Elementy uzupełniające rusztowanie zostały pozyskane z banerów reklamowych pochodzących z poprzednich wydarzeń organizowanych w mieście przez Estradę Rzeszowską. Banery reklamowe stworzyły huśtawki, zacieniacze chroniące przed słońcem, piaskownicę oraz przestrzeń do rysowania i malowania dla dzieci. Część banerów, która wykorzystała swoje "drugie życie", a jest w dobrym stanie została zachowana na kolejną edycję wydarzenia.
Organizatorem festiwalu Europejski Stadion Kultury jest Estrada Rzeszowska, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Miasta Rzeszowa, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Wydział Kultury, Sportu i Turystyki. Festiwal organizowany jest co roku od 2011 roku, a od 2013 jest częścią festiwalu Wschód Kultury. ESK 2022 jest edycją przyjazną środowisku, część wydarzeń dotyczy natury, ekologii i ekologii w sztuce. Wydarzenie odbyło się w dniach 24-26 czerwca 2022 roku.
https://youtu.be/DIiK1DKPSj0
https://estrada.rzeszow.pl/wydarzenia/europejski-stadion-kultury-2022,wyd1179/
https://stadionkultury.pl/