inwestor: Nordic Lights Sp. z o.o.
lokalizacja: Kraków
projekt: 2012
projekt wnętrza: Bartłomiej Piotrowski
Mieszkanie zostało potraktowane jako jedna, niepodzielona przestrzeń z wydzieloną łazienką. Cechuje je duża mobilność i elastyczność. Pomieszczenia nie są rozdzielone stałymi przegrodami, dzięki czemu mogą zmieniać swoje gabaryty użytkowe i dostosowywać się do użytkowników według ich potrzeb i uznania. Przez środek mieszkania przebiega granica funkcjonalnie rozdzielająca mieszkanie na strefę nocną i dzienną. Wzdłuż niej zamontowane są mobilne ścianki działowe, które mogą być rozsunięte łącząc sypialnię z częścią dzienną. Otwartość sypialni na strefę dzienną jest pomocne w godzinach porannych i wieczornych, gdzie użytkowanie kilku funkcji znacznie się przeplata i zazębia. Taki układ daje większą swobodę w komunikacji pomiędzy pomieszczeniami i pozwala na równoległe wykorzystanie przestrzeni pomiędzy strefami. Mieszkanie możemy konfigurować w dowolny sposób tworząc na co dzień kuchnio-jadalnię, salon z reprezentacyjną jadalnią lub biuro wykorzystując stół w jadalni i blat do pracy w sypialni. Wraz ze zmianą funkcjonalną pomieszczeń zmienia się ich kolorystyka i nastrój, zamknięty salon jest elegancki, bez elementów standardowo widocznych w mieszkaniach, natomiast otwarty daje jasne i pogodne wnętrze i swobodę ruchu.
Pomieszczenia utrzymane są w jasnej kolorystyce, dzięki czemu będą jaśniejsze i cieplejsze w odbiorze. Podłoga wykończona jest żywicą epoksydową, co pozwala na łatwe utrzymanie czystości. Ściany natomiast są w kolorze białym. Mobilne ściany przesuwne są wykończone są fornirem drewnianym.
Wnętrze mieszkania podzielone jest na strefy za pomocą mobilnych ścian. Możemy dowolnie aranżować przestrzeń oraz dostosowywać ją do nastroju i trybu życia.
Sypialnia jest oddzielona od salonu mobilna ścianką. Jeśli chcemy, to możemy mieć zamkniętą intymną przestrzeń, ale jeśli rano spieszymy się do wyjścia, to mamy nieorganiczną przestrzeń do poruszania się. Brak stałej, wymurowanej ściany sprawia, że możemy lepiej korzystać z dostępnej przestrzeni w mieszkaniu.
W sypialni znajduje się duże łóżko ustawione centralnie w pomieszczeniu, w celu zapewnienia dojścia z obu stron. W pomieszczeniu po jednej stronie została zlokalizowana szafa wzdłuż całej ściany, pełniąca funkcję garderoby. Po drugiej stronie, przy oknie znajduje się blat na całej długości ściany, pełni on funkcję niewielkiego miejsca do pracy, toaletki i miejsca do odkładania niezbędnych rzeczy.
Łazienka o niewielkiej powierzchni utrzymana jest w całkowitej bieli oraz pozbawiona detali. Za umywalką znajduje się duże lustro. Wszystkie te elementy sprawiają, że przestrzeń jest relatywnie większa.
Budynek Nordic Lights zaprojektowany jest przez biuro architektoniczne Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. Projekt znalazł się w finale konkursu architektonicznego na projekt aranżacji wnętrz kompleksu Nordic Lights w Krakowie zorganizowanego w 2012 r.
Projekt został zaprezentowany na targach nieruchomości MIPIM 2013 w Cannes przez firmę Południowa Grupa Kapitałowa Poland Sp. z o.o.