inwestor: prywatny
lokalizacja: Lesko
projekt: 2012
projekt architektury i wnętrz: Bartłomiej Piotrowski
Punktem wyjściowym dla projektu było stworzenie niewielkiego budynku jednorodzinnego, który początkowo ma pełnić funkcję domu letniskowego, a docelowo stanowić dom całoroczny. Inwestorem jest małżeństwo w wieku przedemerytalnym. Planowana inwestycja początkowo będzie użytkowana sezon, a docelowo ma stanowić stałe miejsce zamieszkania.
Koncepcja budynku powstała przez analizę programu funkcjonalnego i wydzielenie z głównej bryły pomieszczeń, które nie wymagają utrzymywania stałej wysokiej temperatury wewnętrznej i umieszczenie ich w odrębnej bryle.
Równolegle program funkcjonalny analizowany był pod kątem występowania lokalnej zabudowy o charakterze zagrodowym, która charakteryzuje się wyraźnym rozdzieleniem funkcji na niezależne budynki o gabarytach i kącie dachu dopasowanych do ich funkcji, często zróżnicowanych między budynkami pojedynczej zagrody.
W wyniku analizy powstały dwa budynki, mieszkalny i garażowy. Oba budynki połączone są tarasem, który jest odniesieniem do wewnętrznych dziedzińców wewnątrz zabudowy zagrodowej. Elewacje budynku stanowią wizerunkowe odniesienie do zróżnicowania brył.
W budynku mieszkalnym wierzchołki elewacji budynku zostały połączone płaskim dachem, w celu zwiększenia powierzchni użytkowej na poddaszu, natomiast w budynku garażowym wierzchołki elewacji zostały połączone, w celu ograniczenia kubatury budynku, tworząc czterospadowy dach.
powierzchnia zabudowy: 108 m2
powierzchnia użytkowa: 64,2 m2
powierzchnia całkowita: 117,6 m2
Dom został zaprojektowany tak, aby zminimalizować zużycie energii. W projekcie zostały wykorzystane rozwiązania, które w znacznym stopniu zmniejszają wydatki na ogrzewanie. Roczne zapotrzebowanie na energię wynosi poniżej 15 kWh/m2.
Budynek jest zwartą formą, bez zbędnych wykuszy, tarasów i balkonów, które podrażają koszt budowy i dodatkowo stanowią miejsca występowania mostków cieplnych. Zwarta bryła jest łatwiejsza do ogrzania, ma mniej powierzchni zewnętrznych, przez co traci mniej ciepła.
Dobrze ocieplony budynek gwarantuje wysoki komfort przy niskich i wysokich temperaturach zewnętrznych. Ogranicza straty ciepła powstające w wyniku przenikania przez przegrody. Skutecznie zmniejsza wydatki na ogrzewanie i klimatyzację. Przegrody zewnętrzne posiadają współczynnik przenikania ciepła U = 0,09 W/(m2K) oraz są nieprzepuszczalne dla powietrza. W ten sposób straty ciepła zostały ograniczone do minimum. Wszystkie okna mają niskoemisyjne szyby o przenikalności światła słonecznego powyżej 70 procent. Ograniczają one straty ciepła i pozwalają na dogrzewanie pomieszczeń w dni słoneczne.
Okna zostały rozmieszczone na bryle budynku z uwzględnieniem wędrówki słońca w różnych porach roku. Wszystkie okna znajdują się od nasłonecznionej strony. Naturalne oświetlenie jest maksymalnie wykorzystane, a potrzeba użycia sztucznego oświetlenia zredukowana do minimum.
Układ funkcjonalny został rozdzielony na dwa budynki z umieszczonym pomiędzy nimi drzewem. Budynek garażu oraz drzewo osłania bryłę domu przed wpływem chłodnych wiatrów w zimie. Dodatkową zaporę stanowi zadrzewienie występujące od strony północnej.
Drzewo ma melioratywny wpływ na mikroklimat wokół domu. W okresie letnim pomaga w zatrzymaniu wilgoci i niskiej temperatury utrzymującej się w godzinach porannych, aż do godzin popołudniowych.
Układ funkcjonalny został rozdzielony na dwa budynki z umieszczonym pomiędzy nimi drzewem. Budynek garażu oraz drzewo osłania bryłę domu przed wpływem chłodnych wiatrów w zimie. Dodatkową zaporę stanowi zadrzewienie występujące od strony północnej.
Ściany domu posiadającego niski współczynnik przenikania ciepła, pozwalają na kumulowanie ciepła wewnątrz bryły i zapobiegają jego utracie. Takie rozwiązanie pozwala na czerpanie zysków cieplnych wytwarzanych przez urządzenia elektryczne (np. lodówkę, komputer), oświetlenie oraz przez osoby przebywające wewnątrz budynku.
Dom prawie w całości wykonany jest z drewna. Pozyskanie drewna, jako materiału budowlanego, nie wiąże się z emisją CO2, jak w przypadku cementu czy stali. Drewno ulega całkowitej biodegradacji, dzięki czemu po zakończonym okresie użytkowania budynku można go rozebrać i zutylizować lub wykorzystać jako biopaliwo.
Dom wykonany jest z prefabrykowanych ścian. Szkielet stanowią ściany o układzie słupowo-ryglowym wzmocnione płytą OSB. Gotowe ściany zostaną przywiezione na miejsce budowy i ustawione na przygotowanych wcześniej fundamentach. Następnie będzie zamontowana instalacja, stolarka i okładzina elewacyjna. Czas pracy na miejscu budowy planowo nie przekracza jednego tygodnia.